Лендліз – американське диво

Важко собі уявити, що лендліз міг би бути настільки ефективний без зусиль Франкліна Делано Рузвельта . Бачимо жінку з мечем, опечатано гербом Радянського Союзу, — пам’ятник Батьківщині Матері в Києві. Вивчаючи історію другої світової війни, розуміємо скільки сил наші матері, дружини, доньки вклали в поразку ворога. Причому німецькі жінки майже не брали участь у війні, в підтримці фронту – вони мирно домогосподарювали в Німеччині.

Зараз здається, що світова війна давно пройшла і не повториться, але це тільки ілюзія, адже мирний стан тимчасовий і не міцний. Що ж ми можемо зробити для запобігання нових війн? Ми можемо розібрати архіви, віддати належну славу, шану, увагу колишнім подіям, героям. Хто ж були герої Другої світової війни? Давайте згадаємо ворогів і союзників, всіх учасників військової драми.

Давайте згадаємо, що радянська армія отримала від Сполучених Штатів “лендліз” – програму кредитного забезпечення військової технікою, медикаментами і продовольством. Протягом війни СРСР отримав від Америки тисячі танків, літаків, сотні тисяч автомобілів. Цей кредит довгий час заперечувався, частково виплачувався, але до сих пір не погашений, він висить на совісті СРСР. Також була безоплатна, благодійна допомога за програмою «Товариство допомоги Росії у війні» ( «Russian War Relief» або «РУР»).

У 1942 році Сталін, зацікавлений у припливі американської допомоги і відкритті Другого фронту, відряджає радянську молодіжну делегацію: герої СРСР, снайпери Людмила Павлюченко, Володимир Пчелинцев, і політпрацівник Микола Красавченко. Для впливу на аудиторію багатих бізнесменів він посилає делегацію від Єврейського антифашистського комітету (С. Міхоелс і І. Фефер). Посланці з СРСР виступали на масових мітингах в більш ніж 60 містах, де збирали щедрі пожертви.